MacBook A1278 SSD vs MacBook Air A1304 HDD

Z uwagi na to iż, aktualnie ( do póki nie sprzedam A1278 ) posiadam dwa modele Macbooków postanowiłem zrobić krótki test a w zasadzie porównanie obu modeli. Co ciekawe zrezygnowałem z MacBooka A1278 z 8GB RAM i dyskiem SSD na korzyść Macbooka Air A1304 z jedynie 2GB RAM i dyskiem talerzowym ( 1.8″ 4200 RPM ). Z uwagi na to iż pracuję na desktopie mac mini, który do moich prac w zupełności wystarczy to jako dodatkowy komputer wybrałem właśnie MacBooka A1304 z uwagi na większą mobilność. Domyślnie jednak dysk HDD zostanie zamieniony na SSD z uwagi na to iż fabrycznie montowany dysk jest niemiłosiernie wolny ( jest to ten sam model, który był montowany w ipodach ). OS X Maverick z takim dyskiem to dość kontrowersyjny pomysł nie wspominając już o 2GB RAM. Trzeba pamiętać, że OS X ma ogromne wymagania co do pamięci RAM o ile taki Linux Mint zadowoli się nawet 1GB RAM a na 2GB RAM odwdzięczy się nam płynną i bardzo komfortową pracą ( nawet na wolnym HDD ) to dla OS X minimalną wartością będzie 4GB RAM ( Maverick ).

Benchmarki dla OS X

Do testów wykorzystałem następujące benchmarki:

  • GeekBench
  • Unigine Valley
  • CineBench
  • Scrolling Test: Safari

Tak więc zastosowanie tych trzech benchmarków ( nie licząc oczywiście „scrolling testa” ), daje dość kompletny pogląd na temat wydajności obu maszyn. Zarówno pod względem obliczeń wykonywanych przez CPU jak i GPU. Te trzy benchmarki to chyba najbardziej popularne oprogramowanie do testowania maszyn spod znaku z nadgryzionym jabłkiem. Plusem tych benchmarków jest również to, iż są multi-platformowe ( OS X / Linux / Windows )

MacBook A1278

MacBook A1278

MacBook Air A1304

MacBook Air A1304

Podstawowe parametry

Pomijając podstawowe parametry takie jak pamięć RAM czy dyski pamięci masowej na uwagę zasługują zastosowane procesory. Oba procesory posiadają 2 rdzenie ( każdy posiada 1 wątek ). Różnica to nie tylko same „megaherce”. Było to szczególnie widoczne podczas renderingu w programie CinemaBench, różnica w renderingu była w zasadzie miażdżąca na korzyść A1278. Jeśli chodzi o grafikę 3D i Unigine Valley to w obu modelach współczynnik FPS oscylował w granicach 3-4 klatki/sekundę.

MacBook A1278

Nazwa: Szczegóły:
Model: MacBook (Late 2008)
Model ID: MacBook5,1
Procesor CPU: Intel Core 2 Duo P7350 @ 2.00 GHz
Grafika GPU: Geforce 9400M
Pamięć RAM: 8GB
Dysk: SSD / GoodRAM 120GB C50

MacBook Air A1304

Nazwa: Szczegóły:
Model: MacBook Air (Late 2008)
Model ID: MacBookAir2,1
Procesor CPU: Intel Core 2 Duo L9400 @ 1.86 GHz
Grafika GPU: Geforce 9400M
Pamięć RAM: 2GB
Dysk: HDD 1.8" 4200RPM / 120GB

MacBook A1278 vs MacBook Air A1304

Porównanie obu komputerów można zobaczyć na poniższym filmiku. Taka dygresja od możliwości obliczeniowych, chodzi o ekran a w zasadzie ich powłoki anty-odblaskowe. Co prawda to nie był test ekranów w macbookach ale… Można zwrócić na filmie uwagę właśnie na ekrany obu macbooków. Model A1278 i jego powłoka anty-refleksyjna kompletnie nie radzi sobie z odblaskami. A1304 w tej kwestii jest o wiele lepszy, ilość odblasków jest minimalna. Co do kolorów można dyskutować, na A1278 na pewno są bardziej „chłodne”. W obu modelach przekątna ekranu to 13″.



SSD vs HDD

W tej materii sprawa jest oczywista – trudno porównywać ze sobą osiągi nośników bazujących na odmiennej technologii w szczególności jeśli obie techonologie dzielą całe dekady. W modelu A1304 producent zastosował „wybitnie” wolny dysk. Z uwagi na „grubość” Air`a, producent musiał ratować się instalacją dysku 1.8″ – taka jest średnica talerza wewnątrz dysku ( im mniejszy talerz tym wolniejszy odczyt/zapis ) to jeszcze ilość obrotów to tylko 4200 RPM.
Można to zauważyć już podczas bootowania systemu – w tym wypadku OS X 10.9 Maverick. Tak więc jeśli ktoś chce pracować na maćku Air A1304 z 2GB na OS X musi bezwzględnie wymienić dysk na szybki SSD. Dysk oczywiście musi być zgodny z interfejsem mSATA ( nie mylić z SATA ). Z tym modelem dołączany był system OS X 10.6 ( Snow Leopard ) i na tym systemie ten laptop oczywiście będzie działać najszybciej ( mniejsze wymagania odnośnie pamięci RAM ).

Podsumowanie

Testy przeprowadzone na obu laptopach jasno pokazują, który jest maszyną wydajniejszą pod względem obliczeniowym. W przypadku A1304 dysk talerzowy zawsze można wymienić na wersję SSD – a nawet trzeba jeśli planujemy pracować tylko na systemie OS X. Niestety ograniczeniem dla tego modelu jest mała ilość pamięci RAM ( dla OS X ) tak więc należy rozważyć czy zostajemy przy nowym systemie Mavericks lub Yosemite czy wracamy do Snow Leoparda. Jeśli chodzi o inne systemy operacyjne, to przetestowałem Linuxa Mint ( odmiana Ubuntu ) i na tym systemie Macbook Air A1304 rozwija skrzydła, system jest wybitnie szybki i responsywny a plik wymiany SWAP praktycznie w ogóle nie jest używany. No cóż OS X vs Linux Mint jeśli chodzi o pamięciożerność wygrywa zdecydowanie ten drugi 🙂 Ale nie ma co się dziwić firma Apple w końcu jest producentem i systemu jak i sprzętu pod swój autorski system. W związku z tym musi tak „optymalizować” nowsze wersje systemów aby działały bardzo dobrze na nowych maszynach – dzięki czemu wymuszają na klientach zakup nowej maszyny. A sam Linux jako system niekomercyjny nie ma takich „ograniczeń” i przy 2GB pamięci RAM będzie będzie działał tak jak OS X na 8GB RAMu 🙂
MacBook Air to przede wszystkim mobilność w związku z tym mamy tam tylko jeden port USB 2.0, złącze na słuchawki a także thunderbolt / mini display. Jeśli chodzi o wagę to Air jest o jakieś pół kilograma lżejszy od A1278.
Testowany model A1278 nie jest w wersji PRO, tak więc nie ma podświetlanej klawiatury ( Air – ma ) i złącza na karty SD.
Jeśli jesteś zainteresowany instalacją systemu Linux Mint na komputerze Macbook Air A1304 zapraszam do zapoznania się z kompletną instrukcją instalacji: Linux Mint

2 przemyślenia nt. „MacBook A1278 SSD vs MacBook Air A1304 HDD

  1. Witam, mam możliwość zakupu Macbook Air z 2009 roku A1304 za 600 zł. Moje pytanie jest takie czy 7 letni komputer będzie działa sprawnie do przeglądania stron internetowych i pisania textów typu Word. Dodam ze komputer jest wizualnie w bardzo dobrym stanie. Dane techniczne- podstawowe. Proszę o pomoc

    1. Za 600zł to podejrzanie tanio 🙂 Ja zapłaciłem 1200zł i to była okazja niby 🙂 No więc bez SSD i z OS X jest ciężko jeśli chodzi o przeglądanie netu można eksperymentować z OPERĄ. Nie wiem jak z El Capitane tam niby zoptymalizowali system pod kątem wykorzystania pamięci więc powinien chodzić lepiej. Na Linuxie wiadomo 2GB i wszystko chodzi bez zająknięcia. SSD wskazany, problem w tym że do tego modelu jest tylko kilka typów które pasują i są bardzo drogie 🙁

Dodaj komentarz